İşlem süresi

2-3 saat

işe dönüş

7-12 gün

tamamen iyileşme

8-10 hafta

Genel anestezi

Bir gün hastane yatışı önerilir

Endoskopik Şakak Germe ve Kaş Kaldırma

Endoskopik şakak germe(Temporal lift) ve kaş kaldırma ameliyatını, adından da anlaşılacağı üzere bir endoskopik kamera aracılığı ile saçlı deri içinde yaptığımız 2 adet kesiden girerek gerçekleştiriyoruz.

Bu kesilerden girip, deri altında ilerleyerek, kaşın kuyruğunu kemiğe, şakak(temporal) bölgesindeki deriyi tabana ve göz küresinin dış kenarında bulunan serbestliyoruz. Böylece bu bölgede bulunan ve aşağı yönde sarktığı için yorgun bir görünüm oluşturan şakak bölgesini, kaş kuyruğunu ve göz kenarını yukarı yönde rahatlıkla çekip sabitleyebiliyoruz ki operasyonun etkili ve kalıcı olmasını sağlayan da bu serbestleştirme işlemidir. Bu yüzden iple ile yapılan askılama işlemleri geçicidir.


” Daha Çekici Bakışlara Sahip Olabilirsiniz”

Estetik olarak, yüz, alnın (kaşın tepesinden ön saç çizgisine kadar) üst üçte birini kapladığı üç eşit parçaya bölünmüştür. Erkeklerde bu alan ortalama 7 cm, kadınlarda ise ortalama 5 cm’dir. Erkek kaşı kadın kaşına göre daha az kavislidir. Kaşın üst kısmı, orta göz bebeğinden yaklaşık 2,5 cm uzaktadır. Yaşlanma ile bu parametreler değişebilir. Daha az mesafe kaş sarkmasını (ptozis) gösterir.
Genetik, güneş hasarı ve yerçekimi nedeniyle alın derisinin elastikiyetini kaybetmesi, kaşların düşmesine, sonuçta üst göz kapağı sarkmasına ve görünümden memnuniyetsizliğe neden olur.
Yaşlanma, deri altı yağının tükenmesine neden olur. Bu, yönü alttaki kasa bağlı olan alın kırışıklığına yol açar.

Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı neden yapılır?

Hastalar yorgun, şaşırmış, endişeli veya sinirli bir görünüme sahip olduklarından ve gerçek yaşlarından daha yaşlı göründüklerinden endişe duyabilirler. Hastalar gözlerinde rahatsız edici bir doku ağırlığı hissedebilirler. Kaş kaldırma, kaş simetrisini geliştirir. Kaşın şeklini değiştirir. Kaş kırışmasına neden olan kasların işlevini azaltır.

Ameliyat Süresi

Ameliyat süresi yaklaşık 2-3 saat kadardır.

Hastanede Yatış Süresi

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirildiğinden dolayı ameliyattan sonra en az 6 saat hastanede kalınması gerekiyor. Dileyen hastalarımızı gece yatış olmadan aynı gün taburcu edebiliyoruz. Ameliyattan hemen sonra, baş kısmının yüksekte olacak şekilde yatılması ve göz etrafına buz tatbik edilmesi şişlik ve morluk oluşumunun daha az oluşması açısından oldukça önemlidir.

Ameliyat Sonrası Ağrı

Ameliyat sırasında kanamayı azaltmak ve ameliyat sonrasının daha konforlu geçmesi için kullandığımız lokal anestezik sıvı enjeksiyonu, hemen ameliyat sonrası ağrı hissetmenizi engelliyor. İlerleyen saatlerde ise dokuların yukarı yönde gerilmesine bağlı bir ağrı ya da sızı hissederseniz, kullanılacak ağrı kesiciler bunu ortadan kaldırmaya yetiyor. İlk 1-2 günden sonra ise genellikle ağrı kesici kullanmayı gerektirecek bir ağrı ortaya çıkmıyor.