İşlem süresi

2-3 saat

işe dönüş

7-12 gün

tamamen iyileşme

10-12 hafta

Genel anestezi

Bir gün hastane yatışı önerilir

Liposuction

Vücuttaki bölgesel olarak fazla olan yağların cerrahi olarak kanüllerle çekilmesi işlemine liposuction denir. 

Bölgesel yağlanmada etkin bir yöntem olup, kesinlikle kilo verme işlemi olarak görülmemelidir. Liposuction yöntemi mutlaka hastane ortamında steril şartlarda ve plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır.“Hayallerinizi Ertelemeyin”

Liposuction sonrası ciltte sarkma olur mu? 

Liposuction yöntemi ile yağ dokuları uzaklaştırıldıktan sonra ciltte sarkma azda olsa gözlenebilir. Cilt gerginliği ve elastisitesinin iyi olması ameliyat sonrası hızlı bir toparlanma sağlar. Karın, uyluk ve kol bölgesinde yağla beraber ciltte de fazlalık mevcut ise o zaman germe işlemlerinin uygulanması gerekmektedir.

Liposuction hangi bölgelere etkilidir 

Karın ve sırt bölgesiDiz iç ve dış kısımlarıKalçaKollarUyluk iç ve dış yüzleriMeme

Liposuction Nasıl Yapılır?

Ameliyat öncesi işlem uygulanacak alanlar belirlenir ve çizim uygulanır. Alanın genişliğine göre lokal yada genel anestezi kullanılabilir. Tek seansta birden fazla alana liposuction yapılabilir. Bölgelere ulaşmak için birkaç adet 0.5 cm’lik kesiler yapılır. Bu kesilerden kanüller veya enjektörler yardımı ile kanamayı ve ameliyat sonrası oluşabilecek ağrıyı azaltacak özel bir sıvı verilir. Belirli süre bekledikten sonra negatif basınç sistemine bağlı farklı kanüller yardımı ile yumuşamış yağ dokuları uzaklaştırılır. Kesiler birer dikiş ile kapatılır, ameliyat sonrası kanama ve ödemi azaltacak özel bir korse giydirilerek operasyona son verilir.

Liposuction sonrası nelere dikkat edilmeli 

Ağrı genellikle ağrı kesicilerle rahatlıkla kontrol altına alınabilmektedir. Hastalar uygulanan anestezi şekline göre ameliyattan 1-6 saat sonra hastaneden ayrılabilmektedir. Korseyi yaklaşık 1 ay kullanması, şeklin muhafazası ve ödemin çabuk gerilemesi açısından önemlidir. İşe dönüş genellikle lokal müdahalelerde 1-2 gün sonra, geniş bölgelerde ise 1 hafta sonra olmaktadır. İşlem sonrası bazı bölgelerde morluklar oluşabilmekte o da 1-2 hafta sonra geçmektedir. Ödemin tam olarak gerilemesi 1 ayı bulmaktadır, liposuction işleminin sonucu tam olarak 2-3 ay sonra ortaya çıkmaktadır

Liposuction sonrası tekrar aynı bölgelerde yağ oluşur mu?

Yağ hücrelerinin miktarı sabittir. Kilo aldığımızda bu hücreler genişlemekte kilo verdiğimizde büzüşmektedir. Bu işlem sonrası yağ hücrelerinin bir kısmı ortamdan uzaklaştırıldığı için kilomuza dikkat ettiğimiz sürece aynı bölgelerde yağ artışı olmamaktadır.

Lazer Liposuction

Lazer liposuction yönteminde özel hazırlanmış sıvı verildikten sonra lazer ışını, fiberoptik prob vasıtası ile yağ hücrelerine uygulanır ve yağ hücrelerinin yumuşaması ve erimesi sağlanır. Bu yöntem ile hem yağ hücre miktarı azalır hem de cillte gerginlik, sıkılık daha hızlı oluşur. Klasik yöntem ile karşılaştırıldığında kanama ve ödem oldukça minimaldir. Morarma hiç olmaz ya da çok az olur. İyileşme çok hızlı gerçekleşir.

Vaser Liposuction 

VASER tekniğinde cilt altına sokulan bir kanül yardımı ile ultrasonik ses dalgaları çalışılacak bölgeye iletilir. Ses dalgalarının yarattığı yüksek titreşim yağ hücreleri arasında baloncuklar yaratır ve hücreleri yapıştıkları 3 boyutlu bağ dokusundan ayırır. Yerlerinden oynatılan yağ hücreleri sonrasında bildiğimiz vakumlu aspirasyon yöntemi ile kolayca dışarı alınır. Ultrason enerjisi oldukça güvenli bir enerjidir; yağ hücrelerini yerlerinden oynatırken ne bu hücrelere, ne de çevredeki sinir, damar ve bağ dokusuna hasar vermez.

Lazer Lipoliz

Bölgesel olarak yağ fazlalığı olan hastalarda lokal anestezi ile liposakşın yöntemi yapılmadan lazer lipoliz ile yağlar yok edilebilir. Liposuctiondan farkı yağların aspire edilmemesi, kendiliğinden emilmeye bırakılmasıdır. Genelde tek seans yeterli olmakla birlikte uygulanacak bölgeye göre seans sayıları değişebilir. 2-3 ay aralarla seanslar uygulanabilir. Lipoliz sonrası hastalar hemen işe dönebilir.