İşlem süresi

4-5 saat

işe dönüş

7-12 gün

tamamen iyileşme

8-10 hafta

Genel anestezi

Bir gün hastane yatışı önerilir

Yüz Estetigi

Yüzdeki gergin, enerjik ve sağlıklı cilt, zaman içinde yaşlanmanın etkileri, güneşe maruz kalma, yer çekimi, kalıtım ve yaşam tarzı sebepleri ile yaşlı, yorgun ve kırışık bir görünüme dönüşür. Yüz germe ameliyatları zamanın sizden aldıklarını geri almanıza yardımcı olur ancak, yaşlanmayı durdurmaz, zamanı tersine çevirmez. Cilt tipi, etnik yapı, cilt gerginliğinin derecesi, bireyin doku iyileşme hızı ve gücü, temel kemik yapısı yapılan ameliyatı değişik derecelerde etkileyebilir ve bunların her biri ameliyat öncesinde ayrıntılı konuşulmalıdır. Yüz germe ameliyatında amaç hastaya daha genç ve sağlıklı bir görünüm vermektir. Bu esnada hastanın iç güveninin artmasına, daha genç hissetmesine ve hayata tekrar heyecan duymasına yardımcı olabilir. 

Yaşlanmayla yüz ve boynun derin dokuları ve derisi gevşer, çizgiler ve kırışıklıklar oluşur ve zamanla derinleşir. Yanaklardaki yağ dokuları aşağı doğru sarkar, yüzden boyna geçiş belirsizleşir, çenenin keskin sınırları kaybolur. Gıdık ve çene altında doluluk sebebiyle neredeyse ikinci çene oluşur. Kişi tipik olarak kendini hâlâ genç ve enerjik hissetmesine rağmen yüzü ile boynu yorgun ve bazen üzgün bir görüntü oluşturabilir. Yüz germe ameliyatı, özellikle boyunda da değişiklikler varsa, yaşa bağlı yüz değişikliği tedavisinde etkin işlemler arasındadır. Ameliyat tekniği son yirmi yıl içinde çarpıcı bir şekilde değişmiştir. Önceleri kullanılan cilt germe teknikleri ameliyat edildiği belli, fazlasıyla gerilmiş ve doğal olmayan bir görüntü oluşturmaktayken, günümüzde yüz derisinde belirgin bir gerginlik oluşturmadan, doğal bir gençleştirme sağlayan, uzun süreli ve tahmin edilebilir sonuçları olan modern yüz germe teknikleri uygulanmaktadır. Yüzün farklı bölgelerini düzeltmek için değişik gençleştirme teknikleri kullanılmaktadır. Hastanın yüz ve boyun anatomik özellikleri kadar kişisel istek ve beklentileri de bunda belirleyicidir. Yüz germe ameliyatı ile birlikte çok sık uygulanan diğer yöntemler alt ve üst göz kapağı ameliyatları; alın ve kaş germe, kaldırma ameliyatları daha etkili sonuçlar almaya yardımcı olabilmektedir. Boyundan yağ emilme işlemi de sıklıkla ameliyata eklenerek, gerilmiş yüz ile az işlem uygulanmış boynun dengesiz görünümünün önüne geçilir. Ciltteki kesi yerleri kulak konturları etrafında ve saçlı deri içerisine saklanacak şekilde yapılır, kulak saçla kapatılmasa bile fark edilmez.Ameliyat Öncesi Hazırlık
Ameliyat öncesi ve sonrası bakım önerileri, işlemi yapan hekime göre farklılıklar gösterebilir. Bu öneriler dogmatik değildir ve diğer tercihlerin daha az etkin olduğu anlamına gelmez. Operasyon öncesi hekimle yapılması gereken görüşmeler tüm beklentileri, endişeleri ve soruları iletebilecek kadar uzun ve detaylı olmalıdır. Doktor hasta için en uygun ve en etkili yöntemlerin neler olduğunu, bu yöntemlerin beklentileri ne derecede karşılayabileceğini, kısa – uzun dönem sonuçlarını ve muhtemel risklerini paylaşacaktır. Ameliyat sonrası, seçilecek anestezi türüne göre gelişebilecek bulantı ve ağrı için anestezi uzmanı ve hasta arasında ayrı bir değerlendirme yapılmalıdır. Ameliyat öncesi ve ameliyat sürecinde referans olması için fotoğraf çekilir.

 

Ameliyat
Derin plan yüz germe ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır. Ancak dileyen hastalar için uyku hâline benzer derin sedasyon anestezisi tercih edilebilir. Boyundaki fazla yağ dokuları alınacaksa liposuction kanülünün girişi için çene altına 5-10 mm. insizyon yapılır. Düzgün ve dengeli liposuction ile boynun yağ doluluğunu azaltır. Yüz germe ameliyatında kullanılan cilt kesileri kulak konturları etrafında ve saçların arasında iyi saklanır. Bu insiyonlar sayesinde saç kaybı olmadığı gibi, saçlar istenilen stilde kullanılabilir. Erkeklerde yüz germede insizyonların yeri favorilerin yerini korumak için değiştirilebilir. Daha genç bir yüz oluşturmak için derinin altındaki yapılar yeniden yapılandırılarak genç yaştaki pozisyonlarına tespit edilir. Sonrasında gerginlik oluşturmamak için yüz derisi yeniden şekillendirilmiş yumuşak doku üzerine dikkatlice serilir, saç çizgisi hizaya getirilir, fazla deri alınır. İnce dikiş materyalleri kullanılarak kapatılan cilt kesileri genellikle hiç iz bırakmadan iyileşir. Ameliyat sonrası çok baskılı olmayan yüz sargısı yapılır. Hasta ameliyat sonrası genellikle aynı gün veya ertesi gün hastaneden taburcu edilebilir.

Ameliyat Sonrası Yapılması Gerekenler
Ameliyattan sonraki gün dren alınır, gevşek sargı elastik bandajla değiştirilir ve birkaç gün boyunca hastanın bunu kullanması istenir. İnsizyonlar 10 gün boyunca merhemle nemli tutulmalıdır. Antibiyotik tedavisi 5 güne tamamlanmalıdır. Normal görünmeyen kızarıklık, cerahat, ağrı durumunda doktorla acilen temas kurulması önerilir. Dikişler genellikle 4 ila 7 günde alınır. Hasta 2 haftaya kadar fazla hareket etmemeli ve 6 ay boyunca fazla güneşe çıkmamalıdır. İki hafta sonra makyaj yapılabilir ve hasta işine dönmek için yeterince iyileşmiş olur. Hasta tamamen iyileşene kadar düzenli kontrollere devam edilir. 3 aylık ve 1 yıllık ameliyat sonrası kontrol ile erken postoperatif bakım tamamlanmış olur.